Tema Eminents Gartšen Rinpotše

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Tema Eminents Gartšen Rinpotše on Drikung Kagjü laama, keda tunti 13.sajandil Siddha Gar Tšödingpana, Tiibeti budismi Drikung Kagjü liini rajaja Kjobpa Džigten Sumgöni lähima õpilasena. Samuti peetakse teda mahasiddha Arjadeva - suure Nagardžuna õpilase - taaskehastuseks. 7. sajandil oli ta tuntud kui Lonpo Gar, Tiibeti dharmakuninga Songsten Gampo minister.


Praegune Gartšhen Rinpotšhe - Gar Kontšhog Njidon Njima Tšökji Senge sündis 1936. aastal Ida-Tiibetis. Eelmine Drikung Kagjü troonihoidja Drikung Kjabgon Zhiwe Lodro tunnistas ta Gartšhen Trinlej Jongtshap’i taaskehastuseks. Seitsmeaastaselt viidi noor tulku Lho Mijal’i kloostrisse ja pühitseti mungaks. Selle käigus osutas poiss Džigten Sumgöni pildile ja ütles: “See on minu laama.” See vahejuhtum kinnitas ümbritsevate usku, et laps on tõeline Gartšhen Rinpotšhe taaskehastus.


11-aastaselt sai Gartšhen Rinpotšhest Lho Mijal’i kloostri juhataja. Samal ajal alustas ta õpinguid Siddha Tshime Dordže käe all. Ta läbis ngöndro, viieosalise Mahamudra õpingud ja Naropa 6 joogat.


22-aastaselt, olles lõpetanud 2,5 aasta retriidi, vangistati ta Hiina Kultuurirevolutsiooni käigus 20 aastaks. Vangilaagris õnnestus tal salaja õpetust saada oma juurelaama, Njingma dzogchenimeistri Khenpo Munseli käest. Suurte raskuste kiuste väsimatult harjutades jõudis ta kõrge teostumiseni. Khenpo Munsel tunnustas Gartšen Rinpotše saavutusi sõnadega: “Ta on tõeline bodhisattva emanatsioon.”


Vabanenedes 1979. aastal vanglast, asus Gartšen Rinpotše uuesti üles ehitama Drikungi kloostreid Tiibetis ja taastama budistlikku õpetust. Ta on loonud Ida-Tiibetis kaks internaatkooli lastele, loomisel on budistlik kolledž Lho Lungkar Gon. Gartšen Rinpotše on asutanud budistlikud instituudid Arizonas USA's ja Münchenis Saksamaal. Ta on õpetamisega väga hõivatud, igal aastal teeb ta õpetusi jagades maailmale ringi peale.


Tema Pühadus Drikung Kjabgon Tšetsang Rinpotše hindab Gartšen Rinpotšed kui suurt Drikung Kagjü joogit. Tema Pühadus on saanud Gartšen Rinpotšelt Yamantaka pühitsuse ja loonud talle pika eluea palve.