Avalokitešvara

Tšenrezig (skrt. Avalokitešvara) on mahajaana ja vadžrajaana üks kõige olulisem bodhisattva ning kaastunde kehastus. Ta nime võib tõlkida kui “Tema, kes jälgib maailma“. Ta valab pisaraid, kui näeb kuue ilma ja kolme sfääri olendite kannatusi ja ei lakka kunagi aitamast kõikidel olenditel valgustumist saavutada. Tšenrezig võib võtta erinevaid kujusid (ühtekokku on neid kolmkümmend kaks), et päästa kannatavaid olendeid. Samuti võib ta kehastuda suurtes õpetajates. Näiteks dalai-laamat peetakse Tšenrezigi kehastuseks.


Enamasti kujutatakse teda lootosõiel säravalt valgena. Ühes käes hoiab ta palvehelmeid, teises lootoslille õit ning südame kohal kalliskivi. Üle õla on visatud hirvenahk. Tšenrezigil on ka üheteistpealine, tuhandekäeline kuju. Legendi järgi purunes ta pea tohutut hulka probleeme lahendades.


Nagu kõikidel bodhisattvatel, nii on ka temal mitte ainult visuaalne kuju, vaid ka mantra. Mantra on heliline sümbol, mis annab valgustumise väärtusi edasi samamoodi kui visuaalse vormi värv ja poos. Mantra sõnadel ei pruugi alati olla otsest tõlget ega tähendust ning tegelikult pole see ka kõige olulisem. Tšenrezigi mantra on tuntud OM MANI PADME HUNG (HRI), millel on sajanditega kogutud tohutu vägi ning mida mõnikord tõlgitakse kui “Om kalliskivi lootoses Hung”. Tiibeti silpidega mantra kuju on toodud allpool.

mani_mantra_kasulikkusest_vrviline.pdf