Vajrakilaya

Vajrakilaya (tiib. k. Dorje Phurba) on Vajrasattva jõuline vorm. Vajrakilaya harjutus on äärmiselt tõhus sisemiste ja väliste takistuste eemaldamiseks, mis ei lase armastusel, hoolivusel ja ka virgumisel avalduda. Kehastades kõikide budade valgustunud tegevust, alistab ta nii sisemised kui välised takistused.


Traditsiooniliselt tehakse Vajrakilaya drubtšenit aasta lõpus, et eemaldada algava aasta võimalikke takistusi ja negatiivsusi. Gartšen Rinpotše teeb Arizonas iga aasta lõpus Vajrakilaya drubtšenit just sel eesmärgil.


Kui Padmasambhava harjutas täiusliku virgumise saavutamiseks Yangdak Herukat, siis tekkis tal palju takistusi, eriti väliseid. Selleks, et neid ületada, tegi ta Vajrakilaya retriidi, misläbi kõik takistused said eemaldatud ning ta jõudis täiusliku virgumiseni. Selle retriidi viis ta läbi Kathmandu lähedal Pharpingis, kus on siiani selle koha peal kaljus lõhe, kus Padmasambhava istus. Hiljem ütles Padmasabhava, et Yangdak Heruka on suurepärane viis valgustumiseks, kuid see on nagu kallihinnaline karavan, mida tuleb kaitsta, et ta tervelt kohale jõuaks. Ning, et selleks kaitseks on parim Vajrakilaya.