Buddha õpetus

Kui Siddharta Gautama oli saavutanud valgustatuse ja saanud Buddhaks, otsustas ta kaastundest olendite vastu mitte lahkuda kohe olemasolu ringist, vaid õpetada tõde, mille ta oli avastanud, teistelegi.


Esimene jutlus, mille kuulajateks olid vaid kaks hirve, kuulutas Nelja Õilsat Tõde ja Kaheksaosalist Teed. Selles koondas Buddha kokku oma kaemuse olemuse ja seetõttu nimetatakse seda jutlust Seadmuseratta käimapanemiseks.



Neli Õilsat Tõde.

1. Maailmas on olemas kannatus. Sünd on kannatus, surm on kannatus, haigused on kannatus, vanadus on kannatus. Lahusolek meeldivast on kannatus, kokkupuude ebameeldivaga on kannatus.

2. Kannatuse põhjus on kired ja ihad.

3. Kannatus on vabatahtlik, sellest on võimalik vabaneda.

4. Kannatuste katkemisele viib kaheksa aktiivsuse aspekti täiusele viimine e. 8-osaline tee.

Buddha Õilis Kaheksaosaline Tee täieliku virgumiseni.

1. Õige vaade

2. Õige tunne

3. Õige jutt

4. Õige tegu

5. Õige eluviis

6. Õige püüdlus

7. Õige teadlikkus

8. Õige keskendumine - samadhi.


Kaheksaosalist Teed tuleks võtta kui terviklikku protsessi, mitte kui treppi, mis viib edasi aste astmelt. Kõik „astmed“ on tegelikult meie psüühika aspektid, nende avaldumise eri tahud. Nad kõik on vastastikku seotud ja kui üks neist muutub, muutuvad kõik. Nende arendamiseks õpetab Buddha mitmeid harjutusi ja meetodeid: keegi ei saa olla sündinud „pahaks“ või „heaks“; kaastunde silmis on kõik piiratud olendid kannatajad ja omavad võrdset õigust neist vaevadest vabaneda.