Tema Eminents Druwang Köntšok

Norbu Rinpotše

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

T.E. Druwang Kontšok Norbu Rinpotše sündis 1921. aastal Tiibetis. Ta pühitseti mungaks Drikung Thili kloostris juba väga noores eas. Hiljem läks ta Nyingma Tšhengre Budistlikku Instituuti, kus õppis 13 suurt Mahajaana teksti. Pärast instituudi lõpetamist veetis ta aastaid eraklas koos Drikungi liini teise virgunud meistri Patšung Rinpotšega (1901-1989). Sellel perioodil saavutas ta Mahamudra kõrgeima realisatsiooni.


Oma kõrge vaimse taseme tõttu on teda sageli võrreldud suure joogi Milarepaga, kes jõudis virgumiseni kõigest ühe eluea jooksul. Isegi Tema Pühadus dalai-laama palus Druwang Rinpotšelt sageli nõuandeid.


See suur joogi on saavutanud puhta meele selguse ja omab suurt kaastunnet kõikide olendite suhtes. Tema õpetused rõhutavad tihti karma põhjuse-tagajärje seose tähtsust. Ta soovitas joovastuse ja seksuaalse väärkäitumise mürkidest eemale hoida. Ta ütles tihti, et kuigi enamus meist suhtub karmasse kui pelgalt teooriasse, on see tegelikult absoluutne seadus, mida ta ise on kogenud.Druwang Rinpotše tegelik nimi oli Kontšok Norbu Rinpotše. Druwang tähendab "alistumatu" ehk "saavutuste kuningas". Rinpotše tähendab aga suurte tõotustega taassündinut ehk tulkut. Nendes kahes terminis sisalduvad nii pälvimused kui ka tarkus oma täies tähenduses. Samuti viitab see kõrge munga või joogi võrratule saavutusele. Esimesena tunnustas seda nime dalai-laama ja hiljem ka paljud teised.


85-aastasena viibis Rinpotšhe tavaliselt Indias õpetusi jagades. Kuni oma elu viie viimase aastani polnud ta kordagi kaugemal välismaal viibinud. Tuhanded praktiseerijad kogu maailmas lootsid, et ta siiski teeb õpetuste ülekandmiseks rännakuid väljapoole, ent kuni viimase ajani lükkas ta kutsed tagasi, kuna ta kehaline seisund ei talunud hästi pikamaareise. Tema enda sõnul hoiadis ta oma neljast elemendist koosnevat keha veel ülal vaid meditatiivse jõu läbi. Ta olevat isegi öelnud, et vaibub nirvaanasse 1993. aastal, ent Tema Pühaduse dalai-laama ja Tema Pühaduse Drikung Kjabgon Tšetsang Rinpotše palvete peale nõustus ta siiski jääma veel mõneks aastaks. Rinpotše lahkus siit ilmast detsembris 2007.


2018. aastal tunnistasid kõrged laamad eesotsas XIV dalai-laamaga .E. Druwang Kontšok Norbu Rinpotše uue ümbersünni.