Märt Läänemets


Märt Läänemets

Märt Läänemets on eesti orientalist, kelle põhlised uurimisvaldkonnad on mahajaana budism ja hiina mõttelugu. Ta on avaldanud tõlkeid hiina, sanskriti ja inglise keelest. Kirjutanud arvamuslugusid tänapäeva Hiina poliitikast. Märt Läänemets on õppinud ja täiendanud end nii Hiina Rahvavabariigis kui ka Taiwanis. Ta on olnud Tartu Ülikooli orientalistikakeskuse dotsent (2016-2020) ja juhataja .


Loengusari: Rahvad suurvõimude hammasrataste vahel Ida-Aasias: Myanmar ja Hiina RV


31. oktoober

Rohingya kriis Myanmaris (Birmas): kas budistide ja muslimite vastasseis?

Viimastel aastatel on islamiusuliste rohingyade tagakiusamine Myanmaris pidevalt maailma meedia tulipunktis. Birma valitsust süüdistatakse ei milleski vähemas kui genotsiidis selle rahva vastu. Sageli taandatakse konflikti olemus muslimite-budistide vastasseisuks. Kas see vastab tõele? Loengus püütakse leida vastuseid küsimustele: Kes on rohingyad? Miks on vaenutegevus rohingyadeks nimetatud rahva ja budistidest birmalaste vahel aastate ja aastakümnete vältel hõõgunud ning ikka ja jälle lahvatanud? Mis on selle ajalooline taust? Mis on Myanmari valitsuse roll ja eesmärk selles konfliktis?


21. november

Tiibeti pagulaskogukond Nepaalis: kas neid ähvardab sundväljasaatmine Hiina RV võimu alla?

Nepaal ja Tiibet on aastasadu olnud ajaloolised naabrid. Viimased kümnendid on Nepaal olnud Hiina punavõimu eest pagevatele tiibetlastele esmane sihtmaa; tuhandetele on see saanud uueks koduks. Kas aasta tagasi Nepaali ja Hiina RV valitsuste vahel sõlmitud pagulaste väljaandmise leping tähendab tiibeti kogukonnale ohtu saada Nepaalist välja saadetud? Loengus käsitletakse probleemi ajaloolist tausta ja praegust seisu ning analüüsitakse poliitiliste arengute võimalikke suundi Nepaalis ja Himaalaja aladel laiemalt, kus põrkavad kokku kahe suurvõimu – Hiina ja India – huvid.


12. detsember

Ümberõppekeskused või koonduslaagrid Tiibetis ja Ida-Turkestanis? Hiina RV rahvuspoliitika tõeline pale

Mittehiina rahvaste, eelkõige tugeva rahvusidentiteediga tiibetlaste, uiguuride ja mongolite allasurumine ja hiinastamine on olnud kommunistliku Hiina poliitika selle režiimi algusest peale. Nüüd, 21.sajandil on see jõudnud uude faasi, kus eesmärgina ei salatagi enam nende ja paljude teiste rahvaste täielikku ümberrahvustamist. Võigas tegelikkus on sadade tuhandete tiibetlaste ja uiguuride sulgemine nn ümberõppekeskustesse, kust välja imbuvad vähesed teated annavad tunnistust, et tegemist on pesuehtsate koonduslaagritega. Mida see tähendab ja kuhu välja viib ning mida meie saaksime teha, sellest loengus räägitaksegi.